Infot materjalide kohta

Fotosid on võimalik printida erinevatele materjalidele ning erinevas vormistuses. Allpool väike ülevaade võimalustest.

FOTOPABER

Vaikimisi paberiks on tõeliselt ilus 300 grammine poolmatt fotopaber. See on poolläikiva pinnaga kvaliteetpaber.

Eelised võrreldes enamustes trükikodades kasutatavate “tavaliste” fotopaberitega:

   • Paksem – tavaliselt kasutatakse soodsama hinna tõttu 250-265 grammist paberit. Siit saad 300 grammise paberi, tavalised fotopaberid sellest paremaks enam ei lähe.
   • Vähem läiget – see konkreetne paber läigib vähem, kui muud sarnased poolmatid ja luster paberid. Võiks õelda, et see paber on üsnagi matt. Samas on värvid erksad ja värviruum väga korralik
   • Ülepõlenud valged alad ei ole probleemiks – fotograafidele on tuttav probleem, et pildil olevad täiesti valged alad ei tule trükis ilusad. Nurga alt vaadates on näha, et valge ala läigib erinevalt. Tänu Canoni uuele fotoprinterile ei ole see enam probleemiks, kuna valged alad kaetakse läikeühtlustajaga. See toimib ka teiste fotopaberitega, aga selle konkreetse paberiga toimib see eriti hästi.
   • Kauakestev – võrreldes odavate satiin fotopaberitega, on meie fotopaber hästi vastupidav tuhmumisele, 50 ja rohkem aastat. Kuna paber ei sisalda optilisi valgendajaid, siis ei hakka see ka ajaga kolletuma.

RAAMITUD FOTO

Kui nüüd foto on paberile trükitud, siis oleks ta kena ka raamida ning ka see võimalus on valikus kenasti olemas. Erinevate raamide ja raami stiilide ning värvide valik on väga-väga lai. 

 

FOTOKAPA

Fotokapa kujutab endast 1 cm paksusele kergele jäigale alusplaadile kleebitud fotot. Foto trükime kõigepealt poolläikivale kvaliteetsele fotopaberile ja seejärel kleebime kapa alusplaadile.

Kasutame kapa-mount alusplaati. See on seest tumehall (plaadi sisu jääb pildi küljelt näha). See plaat on odavamast valge sisuga plaadist palju vastupidavam.

Fotokapa on soodsaim variant pildi seinale panemiseks (tegelikult suurtes formaatides on soodne matt lõuend odavam). Lisaks on kapale kleebitud pilt väga kerge ja nii piisab selle riputamiseks väga väikesest naelakesest või kahepoolsest teibist. Fotokapa suurim miinus on selel vastupidavus – suuremas formaadis hakkab pilt kaarduma. Lisaks on pildi servad suhteliselt õrnad, kui pildile kogemata kõvema asjaga pihta minna, või kui pilt juhtub kukkuma, on defektid kerged tekkima. Selle vastu aitab pildi raamimine ehk raamitud fotokapa.

Millistel juhtudel on soovitav raamimata fotokapat vältida:

   • Suured pildid (60x90cm ja rohkem)
   • Näitused, kus pildid lähevad ka müügiks.
   • Näitused, mis rändavad palju ringi (tahest tahtmata saavad pildid lõpuks viga ja lömmis nurkadega fotokapasid ei taha keegi vaadata)
   • Pildid, mida soovid pikaks ajaks säilitada.

Fotokapale hea alternatiiv on fotolõuend. Hinna poolest jääb see fotokapa ja raamitud fotokapa vahele.

RAAMITUD FOTOKAPA

Fotokapa näeb effektsem välja ja on vastupidavam, kui see on raamitud.

Raamitud fotokapa valmib nii: kõigepealt trükime pildi poolmatile fotopaberile, seejärel kleebime selle 10 mm paksusele kapa alusplaadile ja siis paneme sellele ümber alumiiniumist raami. Nüüd on pilt tugev, nurgad ei lähe katki ja ei hakka kaarduma.

Riputamiseks on pildil taga riputustross. Nii on mugav pilti ühe konksu/naela/kruvi otsa riputada. Samas saab riputustrossi kinnitusaasasid kasutada edukalt ka pildi kahe tamiiliga üles riputamiseks.

Raamimiseks kasutame kvaliteetseid alumiiniumist raamiliiste. Valikus on ka puitliistud. Raami värve on palju erinevaid, toon siin välja mõned populaarsemad: valge, hõbe, tumehall, must, kuldne jne.

 • Metallraamiks on peen alumiinium raam, vaikimisi kasutame seda varianti. Raam on eest vaates peen, ca  7mm, sügavaus ca 15mm. Nende raamide värvid: valge, hõbe, tumehall, must ja matt kuld.
 • Puidust raam – seda pakume praegu tamme välimusega, raam on eest vaates 2 cm lai ja küljelt 3 cm sügav.

FOTOLÕUEND

Mis on fotolõuend? Foto trükitakse lõuendikangale ja seejärelt tõmmatakse pingule puidust alusraami peale. Nii et pilt lõuendikangal läheb ka alusraami äärte peale luues omamoodi ruumilise pildi. Lõuendi kangas meenutab tavalist maalimiseks mõeldud lõuendit, aga on enamasti siledam ja trükk sellel on tegelikult väga detailne.

Kui soovid ilusat pilti seinale, siis fotolõuend on ilmselt kõige parem valik.

Lõuendikangaid, millele trükitakse, on väga väga palju. Seejuures on nende hinnad ja omaduse väga erinevad.Olen välja valinud erinevate hindade ja omadustega lõuendikangad, mis minu hinnangul on eriti hea hinna/tulemuse suhtega.
Fotolõuendi materjale on laias laastus kahes hinnaklassis: standartne lõuend ja premium lõuend. Premium lõuenditel on kasutatud lihtsalt kallimat lõuendikangast.

Allpool mõned soovitused, kuidas sobivaimat lõuendikangast valida:

   • Koju seinale, kui ei taha läiget – vali matt lõuend.
   • Koju seinale, pisut läikivam pind – vali satiin lõuend. Võrreldes mati lõuendiga on selle pind vastupidavam, eriti just tumedamate piltide puhul.
   • Kontorisse, kohvikusse, avalikku ruumi – vali satiin lõuend. Selle pind on vastupidavam füüsilistele vigastustele, puudutustele jne.
   • Näitusele ja peab olema täiesti matt – premium matt lõuend.
   • Näitusele, nõudlikule fotosõbrale koju – premium satiin lõuend. Kui hind ei ole oluline, siis premium satiin on tõeliselt hea valik. Sellel lõuendil on eriti suur värviruum. Pilt on erk ja detailne. Lisaks on selle lõuendi pluss ka hästi vastupidav pind, ka tumedate värvide puhul. Pildi nurkadest ja servadest ei tule värv kergesti maha.
   • Maali repro, digimaal – premium läikiv lõuend. See jätab läikiva lakitud maali mulje. Eriti sügav must ja erksad värvid. Tegelikult sobib väga hästi igasugustele piltidele.

Valida saab tavalise 2 cm ja paksema 4 cm alusraami vahel.

Tavaliselt kasutatakse fotolõuendite alusraamina 2 cm paksuseid alusraame. Kasutame Eestis toodetud liimpuidust alusraame.

Pakume ka tavalisest paksemaid 4 cm alusraame. See teeb pildi eriti ruumiliseks, kuna pildid paksus seinal jääbki 4 cm.

AKUSTILINE PLAAT

Uudisena pakun ka piltide trükkimist akustilistele plaatidele.
Fototrükiga akustilised seinapaneelid pakuvad innovaatilist ja stiilset lahendust neile, kes soovivad oma elu- või tööruumides saavutada ideaalse tasakaalu suurepärase akustika ja visuaalse ilu vahel.

Fototrükiga akustilised seinapaneelid on palju enamat kui lihtsalt dekoratiivsed elemendid. Nad on disainitud selleks, et pakkuda optimaalset heli neeldumist, vähendades kaja ja müra ruumides, kus akustiline mugavus on oluline. Paneelidele trükitud kvaliteetsed fotod või kunstiteosed lisavad ruumile isikupära ja stiili, võimaldades samal ajal lahendada akustilisi probleeme ilma esteetika ohverdamata. Olgu selleks siis kaunis loodusvaade, linnamaastik või abstraktne kunst, fototrükiga akustilised paneelid toovad ruumi visuaalset sügavust ja atmosfääri.

Paneelid on saadaval erinevates suurustes ja neid saab paigutada nii, et need sobituksid ideaalselt teie ruumi mõõtmetega, olgu see siis kodukontor, elutuba või professionaalne stuudio. Integreerimine olemasolevasse disaini on samuti lihtne, kuna saad valida pilte, mis täiendavad või rõhutavad ruumi kujunduselemente, luues nii visuaalselt ühtse ja harmoonilise terviku.

Fototrükiga akustilised seinapaneelid on kaasaegne lahendus, mis ühendab endas nii funktsionaalsuse kui ka esteetika, pakkudes tõhusat akustilist kontrolli koos visuaalse iluga. Nende abil saate luua ruume, mis mitte ainult ei näe head välja, vaid ka kõlavad suurepäraselt, pakkudes nii endale kui ka külalistele nauditavamat keskkonda. Olgu teie eesmärgiks parandada kodu akustikat või tuua kontorisse kunstipärast atmosfääri, fototrükiga akustilised paneelid on investeering, mis rikastab igat ruumi.

FOTOTAPEET

Kui kõik eelnevad materjalid ei tundu piisavad, siis valikus on ka võimalus trükkida foto tapeedile. Spetsiaalsele fliismaterjalist tapeedipaberile.

Tapeedi pind on matt ja hea vastupidavusega. Pildid trükitakse tapeedile vee baasil lateks tindiga. See tähendab, et tulemus on täielikult lõhna ja mürkainete vaba.

Paigaldatakse fliistapeedile mõeldud liimiga, mis kantakse otse seinale.

Trükipartnerid