Fotosid on võimalik printida erinevatele materjalidele ning erinevas vormistuses. Allpool väike ülevaade võimalustest.

FOTOPABER

Vaikimisi paberiks on tõeliselt ilus 300 grammine poolmatt fotopaber. See on poolläikiva pinnaga kvaliteetpaber.

Eelised võrreldes enamustes trükikodades kasutatavate “tavaliste” fotopaberitega:

  • Paksem – tavaliselt kasutatakse soodsama hinna tõttu 250-265 grammist paberit. Siit saad 300 grammise paberi, tavalised fotopaberid sellest paremaks enam ei lähe.
  • Vähem läiget – see konkreetne paber läigib vähem, kui muud sarnased poolmatid ja luster paberid. Võiks õelda, et see paber on üsnagi matt. Samas on värvid erksad ja värviruum väga korralik
  • Ülepõlenud valged alad ei ole probleemiks – fotograafidele on tuttav probleem, et pildil olevad täiesti valged alad ei tule trükis ilusad. Nurga alt vaadates on näha, et valge ala läigib erinevalt. Tänu Canoni uuele fotoprinterile ei ole see enam probleemiks, kuna valged alad kaetakse läikeühtlustajaga. See toimib ka teiste fotopaberitega, aga selle konkreetse paberiga toimib see eriti hästi.
  • Kauakestev – võrreldes odavate satiin fotopaberitega, on meie fotopaber hästi vastupidav tuhmumisele, 50 ja rohkem aastat. Kuna paber ei sisalda optilisi valgendajaid, siis ei hakka see ka ajaga kolletuma.

FOTOKAPA

Fotokapa kujutab endast 1 cm paksusele kergele jäigale alusplaadile kleebitud fotot. Foto trükime kõigepealt poolläikivale kvaliteetsele fotopaberile ja seejärel kleebime kapa alusplaadile.

Kasutame kapa-mount alusplaati. See on seest tumehall (plaadi sisu jääb pildi küljelt näha). See plaat on odavamast valge sisuga plaadist palju vastupidavam.

Fotokapa on soodsaim variant pildi seinale panemiseks (tegelikult suurtes formaatides on soodne matt lõuend odavam). Lisaks on kapale kleebitud pilt väga kerge ja nii piisab selle riputamiseks väga väikesest naelakesest või kahepoolsest teibist. Fotokapa suurim miinus on selel vastupidavus – suuremas formaadis hakkab pilt kaarduma. Lisaks on pildi servad suhteliselt õrnad, kui pildile kogemata kõvema asjaga pihta minna, või kui pilt juhtub kukkuma, on defektid kerged tekkima. Selle vastu aitab pildi raamimine ehk raamitud fotokapa.

Millistel juhtudel on soovitav raamimata fotokapat vältida:

  • Suured pildid (60x90cm ja rohkem)
  • Näitused, kus pildid lähevad ka müügiks.
  • Näitused, mis rändavad palju ringi (tahest tahtmata saavad pildid lõpuks viga ja lömmis nurkadega fotokapasid ei taha keegi vaadata)
  • Pildid, mida soovid pikaks ajaks säilitada.

 

Fotokapale hea alternatiiv on fotolõuend. Hinna poolest jääb see fotokapa ja raamitud fotokapa vahele.

RAAMITUD FOTOKAPA

Fotokapa näeb effektsem välja ja on vastupidavam, kui see on raamitud.

Raamitud fotokapa valmib nii: kõigepealt trükime pildi poolmatile fotopaberile, seejärel kleebime selle 10 mm paksusele kapa alusplaadile ja siis paneme sellele ümber alumiiniumist raami. Nüüd on pilt tugev, nurgad ei lähe katki ja ei hakka kaarduma.

Riputamiseks on pildil taga riputustross. Nii on mugav pilti ühe konksu/naela/kruvi otsa riputada. Samas saab riputustrossi kinnitusaasasid kasutada edukalt ka pildi kahe tamiiliga üles riputamiseks.

Raamimiseks kasutame kvaliteetseid Nielseni alumiiniumist raamiliiste. Raami värve on palju erinevaid, toon siin välja mõned: valge, hõbedane, tumehall, must, kuldne, pronks, erk punane, tume punane, tume sinine, pruun jne.