Sansibar 2022

Tegin omale seekord ise sünnipäevakingi ning veetsin oma sünnipäeva kaunil Sansibari saarel. Samuti õnnestus käia mandri-Aafrikas ning üks äge safarikogemus samuti saada.  Ringisõitmist ja vaatamisväärset oli palju-palju ning ega väga rannas lebotamiseks aega jäänudki. Aga ega see liival lebamine ja päikesevõtmine polnudki eesmärk omaette, pigem boonus kõige muu kõrval. Ja vaatamist oli palju… isegi niipalju, et õnnestus esimest korda elus fotoka mälukaart triiki täis pildistada :)

Püüan allpool galeriides väikese kokkuvõtte teha ning ka mõned sõnad juurde rääkida, et mis ja kuidas ja mida. Kui peaks olema küsimusi Sansibari või safari kohta või on soov mõnda pilti omale seinale saada, siis alati võib julgelt minuga ühendust võtta, saates e-maili: jan@lepakapildid.ee

Head nautimist!


Hotell ja rand

Majutuspaigaks oli Next Paradise Boutique Resort, mis asub Sansibari ühel ilusaimal valge liivaga rannal, otse India ookeani kaldal. Küla, kus hotell paikneb, on nimega Pwani Mchangani (see tähendab suahiili keeles “kena liiv”) ning asub see Sansibari saare kirderannikul Kiwengwa ja Matemwe külade vahel. Kokku on hotellil 25 tuba ning tegemist väikse ja rahuliku ning väga kena hotelliga.

Kohalik külaelu

Siia juurde ei oskagi miskit rääkida – las pildid räägivad iseenda eest. Enamus pilte on Pwani Mchangani külast, kuid mõned pildid on ka muudest väiksematest küladest nii Sansibaril kui Tansaania mandriosas.

Killukesi Stone Town´ist

Stone Town (“kivilinn”) on Sansibari pealinna – Sansibari – vanalinna osa. Linna uuem osa on tuntud kui Ng’ambo. Stone Town asub Sansibari saarestiku põhisaare Unguja läänerannikul. Sansibari sultanaadi endine pealinn ning vürtsi- ja orjakaubanduse õitsev keskus 19. sajandil, säilitas see Briti protektoraadi ajal oma tähtsuse Sansibari peamise linnana. Kui Tanganjika ja Sansibar ühinesid Tansaania Ühendvabariigi moodustamiseks, säilitas Sansibar poolautonoomse staatuse, mille kohaliku omavalitsuse asukoht oli Stone Town.

Stone Town on silmapaistva ajaloolise ja kunstilise tähtsusega linn Ida-Aafrikas. Selle arhitektuur, mis pärineb enamasti 19. sajandist, peegeldab suahiili kultuuri aluseks olevaid erinevaid mõjusid, andes ainulaadse segu Araabia,  Pärsia, India ja Euroopa elementidest. Sel põhjusel määrati linn 2000. aastal ka UNESCO maailmapärandi nimistusse.

Stone Towni süda koosneb enamasti kitsaste alleede rägastikust, mida ääristavad majad, poed, basaarid ja mošeed. Kuna enamik tänavaid on autodele liiga kitsad, on linn jalgrattaid ja mootorrattaid täis. Mere ääres on laiemad tänavad ja suuremad, korrapärasemalt paigutatud hooned.

Araabia, Pärsia, India, Euroopa ja Aafrika traditsioonide segunemise tulemusena on Stone Towni arhitektuuril mitmeid iseloomulikke jooni. Nimi “Stone Town” tuleneb korallikivi kui peamise ehitusmaterjali üldlevinud kasutamisest; see kivi annab linnale iseloomuliku punaka sooja värvi. Enamiku hoonete teine ​​põhiomadus on suured verandad, mida kaitsevad nikerdatud puidust balustraadid. Sansibari majade tuntuimad tunnusjooned on peenelt kaunistatud puituksed, millel on rikkalikud nikerdused ja bareljeefid, mõnikord suurte India traditsioonidega messingnaastudega. Eristada saab kahte peamist tüüpi uksi: India stiilis uste ülaosa on ümardatud, Omaani araabia stiilis aga ristkülikukujulised. Nikerdused on sageli sisult islamiusulised (näiteks koosnevad paljud Koraani salmidest ), kuid aeg-ajalt kasutatakse ka muud sümboolikat, nt India lootoseõied õitsengu embleemidena.

Stone Town on täis suuremaid ajaloolisi hooneid, millest mitmed asuvad mere ääres; nende hulka kuuluvad endised sultanite paleed, kindlustused, kirikud, mošeed ja muud institutsionaalsed hooned.

Stone Townis on sündinud Freddie Mercury. Praegu asub samas ka tema muuseum.

Safari – Nyerere rahvuspark Tansaanias

Nyerere rahvuspark (endise Selous rahvuspargi põhjaosa) on Tansaania suurim rahvuspark ja ühtlasi üks maailma suurimaid looduskaitsealasid ja rahvusparke. Pargi kogupindala on 30 893 km2 . See ala on hinnanguliselt umbes kaks korda suurem kui Belgia. Suur osa piirkonnast on metsikus olekus, ilma et inimtegevus oleks seda muutnud. Rahvusparki läbib Rufiji jõgi, mis on Tansaania suurim jõgi ning seal elab palju krokodille ja jõehobusid.

Algse Selous rahvuspargi juured ulatuvad 1896. aastasse, kui tollane Tanganyika kuberner kuulutas selle tohutu ala kaitstud metsloomade jahikaitsealaks. Millalgi 1922. aastal sai kaitseala nime Frederick Selousi järgi, kes oli suurulukite kütt, kellest sai metsloomade kaitsja. 2019. aastal otsustas Tansaania valitsus, et turismi edasiseks arendamiseks ja edendamiseks Selousis lõigatakse kaitseala põhjaosa välja, et moodustada uus rahvuspark, mida nimetatakse Nyerere rahvuspargiks (Tansaania esimese presidendi, Mwalimu Julius Kambarage Nyerere järgi). See uus park kuulutati ametlikult rahvuspargiks aastal 2019 ja kuulub nüüd TANAPA (Tansaania rahvusparkide amet) haldusalasse.

>Muid pilte

Siia veel mõned pildid, mida ei osanud eraldi kategooriate või osadena välja tuua.